logo

A-Trane Calendar [Thursday October 3rd 2019 – Sunday October 13th 2019]


This is a highly subjective calendar of things going on around the lower mainland of Vancouver in the next week – mostly jazz but not always …
I announce the A-Trane Calendar every Friday afternoon around 4:30 on The A-Trane (2:30 – 5:30) 100.5FM or http://coopradio.org. I often feature music by many of the artists listed here on the show. The A-Trane shows are available after broadcast at the CFRO archives.

If you’d like your event included or if you would like to be added to the mailing list then message me or drop me a line at: nou.dadoun@gmail.com

And consider pledging your support for the A-Trane and CFRO non-commercial radio.


Thu [Oct 3]:——————————————————————–
* Maya Rae – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* CJBS Bright Moments: Diatom Ribbons w. Kris Davis/Terri Lyne Carrington/Val Jeanty – Western Front (7pm)
* Sound House: African Vibes – Museum of Anthropology (7pm)
* Uno Mas – Frankie’s Jazz Club
* John Lee/Nick Peck/Ethan Olynyk – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* Malcolm Aiken & New Futures – Guilt & Co (9:30pm)

Fri [Oct 4]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Aza Nabuko – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Billy Dixon & his Soul Train Express – Federico’s Supper Club
* Misha Piatigorsky Trio – Frankie’s Jazz Club
* Rogue Folk Club: Tom Russell – St. James Hall
* Friday Jazz: Tiny Islands – Tyrant Studios (9pm)
* Lone Bear Birthday Show w. Jeff Younger, Kenton Loewen, James Meger – The Heatley (9pm)
* The Last Live Music – Ouisi Bistro (9pm)
* Ilhan Saferali Quartet – Cafe Deux Soleils (9pm)
* Outsiders Fest: Jamaaladeen Tacuma/Aram Bajakian/Josh Wells – China Cloud (9pm & 11pm)

Sat [Oct 5]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Wild Blues Herons w. Bill Sample/Darlene Ketchum – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Aza Nabuko – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* From Lapland: Mari Boine – Chan Centre
* Hot Club Swing: DJ Battle of the Bands! – Roundhouse Community Arts Centre
* Misha Piatigorsky Trio – Frankie’s Jazz Club
* Steve Kozak – Blue Martini Cafe and Jazz
* The Authentics w. Rocket Norton – Blue Frog Studios (7pm)
* JP Carter/James Meger/Dylan van der Schyff – 8EAST (8:30pm)
* Memorial Jazz Space Grand Opening w. Ilhan Saferali – 163 E Hastings back alley (9pm)
* VIFF Music Film: Eliades Ochoa From Cuba to the World – SFU Goldcorp (9:15pm)

Sun [Oct 6]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* VIFF Music Film: Eliades Ochoa From Cuba to the World – Rio Theatre (1:30pm)
* # JazzSundays: Steve Kaldestad Quartet – ANAVETS 119 3rd St East, North Vancouver (3pm)
* Jazz Vespers: Hot Mammas – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Ladies Sing the Blues – The Fairview (4:30pm)
* Brad Turner/Bill Coon/André Lachance – Tangent Cafe (6-9pm)
* Qawalli: Ustad Rahat Fateh Ali Khan – Queen Elizabeth Theatre (7pm)
* Oliver Gannon Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* North Mississippi Allstars – Imperial (7pm)
* Soul Sundays: Mike Henry – Blue Martini Jazz Cafe (7pm)
* Rogue Folk Club/Cap Roots: Jontavious Willis – St. James Hall
* Groover Quartet w. Mike Ledonne/Eric Alexander/Peter Bernstein/Joe Farnsworth – Frankie’s Jazz Club
* The Waterboys – Commodore Ballroom [SOLD OUT]
* VIFF Music Film: System K music from Kinshasa – SFU Goldcorp (9:30pm)

Mon [Oct 7]:-——————————————————————-
* Soul Mondays – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Weekly Jazz Jam w. Gord Hembruff/Craig Townsend – Royal Canadian Legion Club 119, Port Moody (7:30pm)
* Jam Session w. Sharon Minemoto – Pat’s Pub (7:30pm)
* Piano Parlour Mondays – The Heatley
* The Jazz Show Radio Program – CITR 101.9FM or http://www.citr.ca (9pm)

Tue [Oct 8]:——————————————————————–
* Wild Years Radio Program – 100.5FM CFRO or http://www.coopradio.org (2:30-5pm)
* Jen Hodge Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Sawdust Collector Series: Lyle Hopkins (Laptop, Max MSP) & Ridley Bishop (No Input Mixer) // Marina Hasselberg (Solo Cello) // Kourosh Ghamsari-Esfahani/Johanna Hauser+ – Gold Saucer Studio
* Kneebody – Frankie’s Jazz Club
* WOW! Jazz Orchestra w. Jack Stafford Play the music of Paul Ruhland- Point Grey Legion [NO COVER]
* Sea Moya, Pregnant, Only A Visitor + Guests – Red Gate Arts Society
* Hot Jazz Jam: Brad Shigeta & Friends – Army, Navy, Air Force 298 (8:30pm)
* Tinariwen – Commodore Ballroom
* Hip Pocket plays David Sanborn w. Dawn Pemberton & Mike Henry – Guilt & Co (9:30pm)
* HOT JAZZ JAM w. Noah Gotfrit & Friends – Army Navy & Airforce Veterans Club #298, Main Street (9pm)

Wed [Oct 9]:——————————————————————–
* A Play, a Pie & a Pint featuring The Happiest Big Band on Earth – Centennial Theatre (Noon)
* Adam Rohrlick’s Hip Pocket – Provence Marinaside (6-9pm) [No Cover]
* Tom Van Deursen – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Wednesday Night Blues: Steve Kozak & Friends – Pat’s Pub (7pm) [No Cover]
* Jazz Evensong: Jeremy Wong & Friends – Brentwood Presb. Church, Bby
* TBA – Presentation House, North Van
* Black Top Blues Band – China Cloud (9pm)
* Cory Weeds B3 Trio w. Nick Peck & Jesse Cahill – The Emerald (8:30pm) [No Cover]
* Sweet & Hot Wednesdays: Milk Crate Bandits – Guilt & Co (9:30pm)
* St Paul & The Broken Bones – Commodore Ballroom

Thu [Oct 10]:——————————————————————–
* VIFF Music Film: System K music from Kinshasa – SFU Goldcorp (4:30pm)
* Cole Schmidt/Peggy Lee/Kenton Loewen – Roedde House Museum (7pm)
* CJBS Bright Moments: Fay Victor & Myra Melford – Western Front (7pm)
* Kate Harquail – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Cap U Global Roots: re-imagining of Tom Petty’s Full Moon Fever w. Birds of Chicago, Jim Byrnes, Steve Dawson, Roy Forbes, Rich Hope, Linda McRae, Ndidi Onukwulu, Dawn Pemberton, Maya Rae, Tom Wilson – Kay Meek Centre (7:30pm)
* PARNO DROM Eastern European Romani (Gypsy) Music – Heritage Grill, New West
* Elliot Freedman Group – Frankie’s Jazz Club
* John Korsrud/Jillian Lebeck/Laurence Mollerup/Omar Amlani – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* Silla and Rise featuring JB the First Lady – The Cultch (9:15pm)

Fri [Oct 11]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Mike Allen Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Cap U Global Roots: re-imagining of Tom Petty’s Full Moon Fever w. Birds of Chicago, Jim Byrnes, Steve Dawson, Roy Forbes, Rich Hope, Linda McRae, Ndidi Onukwulu, Dawn Pemberton, Maya Rae, Tom Wilson – Kay Meek Centre (7:30pm)
* Karin Plato/Nick Peck/Laurence Mollerup/Tom Keenlyside/Joe Poole Tis Autumn album release – Frankie’s Jazz Club
* Rogue Folk Club: The Small Glories – St. James Hall
* Kristian Alexandrov/Shannon Gaye – Blue Martini Jazz Cafe
* Friday Jazz: Nick Bracewell Trio – Tyrant Studios (10pm)
* Bradley McGillivray Blues Band – Guilt & Co (9:30pm)

Sat [Oct 12]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Brad Shigeta Boptet – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Dylan Cramer – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* wiL and Shaun Verreault – Blue Frog Studios (7pm)
* Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox – Vogue Theatre (7pm)
* Corey Payette Musical Songbook – The Cultch (7pm)
* Kristian Alexandrov/Shannon Gaye – Blue Martini Jazz Cafe
* Songhoy Blues – Rickshaw Theatre
* Steve Kozak – Frankie’s Jazz Club
* Filthy Rich + Viviane Houle/JP Carter – 8EAST
* Ezra Kwizera – Guilt & Co (9:30pm)

Sun [Oct 13]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* Friends of Chamber Music: Bennewitz Quartet – Vancouver Playhouse (3pm)
* Jazz Vespers: Jamie Croil – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Jazz Vespers: Brentwood Musikers Duo w. Ben MacRae & Dan Reynolds – Northwood United Church, Surrey (4pm)
* Jeremy Wong/David Blake/Daniel Howard/Todd Stewart – Tangent Cafe (6-9pm)
* Thad Bailey-Mai – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Soul Sundays: Mike Henry – Blue Martini Jazz Cafe (7pm)
* John Fogerty – Rogers Arena
* Helen Hansen – Frankie’s Jazz Club

=================================================
Reminder: This is a free notification service – please confirm times and locations independently!
The most recent A-Trane Calendar is always available online at http://vancouverjazz.com/

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *