logo

A-Trane Calendar [Thursday October 31st 2019 – Sunday November 10th 2019]


This is a highly subjective calendar of things going on around the lower mainland of Vancouver in the next week – mostly jazz but not always …
I announce the A-Trane Calendar every Friday afternoon around 4:30 on The A-Trane (2:30 – 5:30) 100.5FM or http://coopradio.org. I often feature music by many of the artists listed here on the show. The A-Trane shows are available after broadcast at the CFRO archives.

If you’d like your event included or if you would like to be added to the mailing list then message me or drop me a line at: nou.dadoun@gmail.com

And consider pledging your support for the A-Trane and CFRO non-commercial radio.


Thu [Oct 31]:——————————————————————–
* Adam Rohrlick’s Hip Pocket Trio w. Tom Arntzen & Brent Gubbels – Provence Marinaside (6-9pm) [No Cover]
* Halloween Howler with Steve Kozak – Fairview Pub (7pm)
* Bill Runge Quartet – Frankie’s Jazz Club
* John Gross/John Paton/James Meger/Dylan van der Schyff – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* Dutch Robinson – Guilt & Co (9:30pm)

Fri [Nov 1]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Modulus Festival: Still Life with Avalanche w. Standing Wave & guests – CBC Studio 700 (2pm)
* Modulus Festival Launch Party – Roundhouse (5pm) [FREE]
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Music on Main/Early Music Vancouver: Dowland Lachrimae w. Nigel North + Les Voix Humaines – Christ Church Cathedral (7:30pm)
* Ella Ozz & The Wizards of Swing – Libra Room
* Zappostrophe: The music of Frank Zappa – Frankie’s Jazz Club
* Soultrax w. Fran Jaré – Blue Martini Jazz Cafe
* Geoff Berner, TJ Dawe & Friends ‘Grand Hotel Cosmopolis’ Release – WISE Hall
* Rogue Folk Club: Stephen Fearing // Matt Patershuk – St. James Hall
* Steelin’ in the Years – Blue Frog Studios
* Trading Places/Un Échange: FREEDOM MUZIK An evening of new improvised music ensembles – China Cloud (8:30pm)
* Shades of Scorpius w. Lee Hutzulak, JP Carter. Kenton Loewen, Giorgio Magnanensi – 8EAST (9pm)
* Friday Jazz: Assel Zakarina Quintet plays music of Wayne Shorter – Tyrant Studios (9pm)
* Modulus Late Night: Joshua Zubot/Meredith Bates/Jesse Zubot/Peggy Lee/James Meger/Stéphanie Cyr/C130 – Gold Saucer Studios (10:30pm)

Sat [Nov 2]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* NOW Society: Saturday Listening Station + Performance – 8EAST (1:30pm-4pm) [BY DONATION]
* Quatuor André Lachance w Chris Gestrin/Brad Turner/Joe Poole – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Mike Allen Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Modulus Festival/CJBS: Flat Earth Society Live score for The Oyster Princess – Roundhouse (7:30pm)
* UBC Opera Ensemble: Tales of Hoffman – UBC Old Auditorium (7:30pm)
* Steelin’ in the Years – Blue Frog Studios
* Hot Club Swing: Josh Roberts Quintet – Roundhouse Community Arts Centre
* Don Amero – Shadbolt Centre, Burnaby
* Cap Roots Series/Vancouver Folk Music Festival: Lemon Bucket Orchestra // CR Avery – Rickshaw Theatre
* Flamenco Legends: The Paco de Lucía Project – Chan Centre
* Tom Morello – Commodore Ballroom
* Phil Dwyer Trio – Frankie’s Jazz Club
* Parade of Lost Souls After Party – WISE Hall
* Modulus Festival: Industry Night – Roundhouse (8:45pm) [FREE]
* Memorial Jazz Space v.II w. Ilhan Saferali – 163 E Hastings back alley (9pm)

Sun [Nov 3]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* UBC Opera Ensemble: Tales of Hoffman – UBC Old Auditorium (2pm)
* Modulus Festival/CJBS: Travis Laplante (solo) // Flat Earth Society – Roundhouse (2pm) [FREE]
* VIFF Music Films: Michael van den Bos presents Sentimental Journey w. Angela Verbrugge – Vancity Theatre (3:30pm)
* Jazz Vespers: Scott VerBeek – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Thad Bailey-Mai/Brad Turner/David Blake/James Meger/Bernie Arai – Tangent Cafe (6-9pm)
* Jennifer Scott Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Soul Sundays: Mike Henry – Blue Martini Jazz Cafe (7pm)
* East Van Gogos/Rogue Folk Club Benefit for the Stephen Lewis Foundation: TriVo w Kurai Mubaiwa – St. James Hall (7pm)
* Modulus Festival: John Luther Adams’ Ilimaq – Roundhouse (7:30pm)
* Laura Crema – Frankie’s Jazz Club
* Trading Places/Un Échange: Clément-Millar-Ruhlmann – Conduit Gallery (8:30pm)

Mon [Nov 4]:——————————————————————–
* Infidels Jazz Show – https://www.mixcloud.com/TheInfidelsJazzShow/ (noon)
* NOW Society Improvisation Workshops: Elizabeth Millar and Sam Shalabi – Western Front (4-6pm)
* Soul Mondays – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Bruno Hubert solo // Noah Franche Nolan – Libra Room (7:30pm)
* Jam Session w. Sharon Minemoto – Pat’s Pub (7:30pm)
* Monday Night residency with Petunia and the Vipers – WISE Hall
* Piano Parlour Mondays – The Heatley
* Daru Jones – Guilt & Co (9:30pm)
* The Jazz Show Radio Program – CITR 101.9FM or http://www.citr.ca (9pm)

Tue [Nov 5]:——————————————————————–
* Wild Years Radio Program – 100.5FM CFRO or http://www.coopradio.org (2:30-5pm)
* Adam Thomas Double Guitar Trio – Blue Martini Jazz Cafe (7pm)
* Classics at the Smith: Piano Quartets by Brahms & Mozart – Gordon Smith Gallery, North Van (7:30pm)
* Bruno Hubert solo // Melanie Dekker – Libra Room
* Sawdust Collector Series: Unsung Songs | Viviane Houle // Trading Places: Un Échange w. Sam Shalabi/Elizabeth Millar – Gold Saucer
* Hot Jazz Jam Season Finale: Brad Shigeta & Friends – Army, Navy, Air Force 298 (8:30pm)
* Brent Mah/Julian Jayme plays music of Kurt Rosenwinkel – Tyrant Studios (9pm)

Wed [Nov 6]:——————————————————————–
* Gary Comeau and the Sounds of New Orleans Trio – Provence Marinaside (6-9pm) [No Cover]
* Wednesday Night Blues: Steve Kozak & Friends – Pat’s Pub (7pm) [No Cover]
* Alex Cuba – Kay Meek Centre, West Van (7:30pm)
* Colin Linden – Blue Frog Studios
* Jazz Evensong: Lorraine Foster – Brentwood Presb. Church, Bby
* Caravan World Rhythms: Constatinople w. Ghalia Benali // Gord Grdina’s The Marrow – York Theatre
* Rufus Wainwright & the Vancouver Symphony Orchestra – Orpheum Theatre
* Stephanie Pedraza – Frankie’s Jazz Club
* Pneuma w. Ayelet Rose Gottlieb/François Houle/James Falzone/Michael Winograd – Presentation House, North Van
* Tangent Wednesdays: Robin Layne Trio – Tangent Cafe
* Lou Reed Tribute – Libra Room
* Gentian MG Trio (From Montreal) – Tyrant Studios (9pm)
* Inhabitants & ITISYSM – 8EAST (9pm)
* Sweet & Hot Wednesdays: Brad Shigeta – Guilt & Co (9:30pm)
* Trading Places/Un Échange: ° fish sung sounds ° – What Lab (9:30pm)

Thu [Nov 7]:——————————————————————–
* NOW Society Improvisation Workshop Concerts: Un Échange Improvisation Marathon – 8EAST (5:30-11pm)
* Caravan World Rhythms: Novalima from Peru // Los Duendes – Rickshaw Theatre
* Effendi JazzLab Orchestra plays Félix Stüssi – Frankie’s Jazz Club
* Ron Samworth/John Gross/Rene Worst/Jesus Caballero – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* Sweet & Hot Wednesdays: Malcolm Aiken & NewFutures – Guilt & Co (9:30pm)

Fri [Nov 8]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Cat Toren // Pneuma w. Ayelet Rose Gottlieb/François Houle/James Falzone/Michael Winograd – Western Front (7pm)
* UBC Opera Ensemble: Tales of Hoffman – UBC Old Auditorium (7:30pm)
* Adam Rohrlick’s Hip Pocket Plays David Sanborn – Frankie’s Jazz Club
* R&B All-Stars – Blue Frog Studios
* Rogue Folk Club: Fortunate Ones w. Sherman Downey – St. James Hall
* JP Carter + Friends – 8EAST (8:30pm)
* Trading Places/Quiet City #67: Sam Shalabi & Elizabeth Millar – Toast Collective
* Friday Jazz: Tom Wherrett Quartet – Tyrant Studios (9pm)

Sat [Nov 9]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* UBC Opera Ensemble: Tales of Hoffman – UBC Old Auditorium (2pm)
* Electric Miles w. Bill Clark, Brad Turner, Ron Samworth, Bill Runge … – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Trading Places/Un Échange: Elizabeth Millar & Sam Shalabi – Western Front (7pm) [FREE]
* Tango Del Cielo – Kay Meek Centre, West Van (7:30pm)
* Musical Innovators: Turning Point Ensemble & Couloir [(Ariel Barnes/Heidi Krutzen] – Orpheum Annex (7:30pm)
* Chutzpah Festival: Yemen Blues // Jake Garton – Rickshaw Theatre (7:30pm)
* An Evening w. Bruce Cockburn – Chan Centre
* Dylan Cramer Trio – Frankie’s Jazz Club
* R&B All-Stars – Blue Frog Studios

Sun [Nov 10]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* # JazzSundays: Leora Cashe/Buff Allen/Darren Radtke/Jaye Krebs – ANAVETS 119 3rd St East, North Vancouver (3pm)
* Sound of Dragon/Orchid Ensemble/Proliferasian: Moshe Denburg Tribute Concert – Orpheum Annex (4pm)
* Jazz Vespers: Dal Richards Orchestra – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Jazz Vespers: Remembrance Day Special Vespers w. Angela Verbrugge – St. Andrew’s United Church, North Vancouver (4pm)
* Jazz Vespers: Linda Szentes & Jazzlinks Quintet – Northwood United Church, Surrey (4pm)
* Harry Bartlett/Harry Vetro/Caleb Klager – Tangent Cafe (6-9pm)
* Saul Berson – Frankie’s Jazz Club
* JP Carter/Elisa Thorn/Kevin Romain/Jeff Younger – 8EAST (8:30pm)

=================================================
Reminder: This is a free notification service – please confirm times and locations independently!
The most recent A-Trane Calendar is always available online at http://vancouverjazz.com/

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *