logo

A-Trane Calendar [Thursday October 10th 2019 – Sunday October 20th 2019]


This is a highly subjective calendar of things going on around the lower mainland of Vancouver in the next week – mostly jazz but not always …
I announce the A-Trane Calendar every Friday afternoon around 4:30 on The A-Trane (2:30 – 5:30) 100.5FM or http://coopradio.org. I often feature music by many of the artists listed here on the show. The A-Trane shows are available after broadcast at the CFRO archives.

If you’d like your event included or if you would like to be added to the mailing list then message me or drop me a line at: nou.dadoun@gmail.com

And consider pledging your support for the A-Trane and CFRO non-commercial radio.


Thu [Oct 10]:——————————————————————–
* VIFF Music Film: System K music from Kinshasa – SFU Goldcorp (4:30pm)
* Cole Schmidt/Peggy Lee/Kenton Loewen – Roedde House Museum (7pm)
* CJBS Bright Moments: Fay Victor & Myra Melford – Western Front (7pm)
* Kate Harquail – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Conversations with Nick Cave – Massey Theatre, New West (7pm)
* TRANSFORM A Cabaret Festival: Leela Gilday w. Sandy Scofield & M’Girl – York Theatre (7:30pm)
* Cap U Global Roots: re-imagining of Tom Petty’s Full Moon Fever w. Birds of Chicago, Jim Byrnes, Steve Dawson, Roy Forbes, Rich Hope, Linda McRae, Ndidi Onukwulu, Dawn Pemberton, Maya Rae, Tom Wilson – Kay Meek Centre (7:30pm)
* PARNO DROM Eastern European Romani (Gypsy) Music – Heritage Grill, New West
* Bottom Shelf Bourbon Trio – The Heatley
* Elliot Freedman Group – Frankie’s Jazz Club
* John Korsrud/Jillian Lebeck/Laurence Mollerup/Omar Amlani – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* TRANSFORM A Cabaret Festival: Silla and Rise feat. JB the First Lady – Cultch Historic Theatre (9:15pm)

Fri [Oct 11]
:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Ron Johnston & Friends – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Mike Allen Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* TRANSFORM A Cabaret Festival: Leela Gilday Unplugged – Cultch Historic Theatre (7pm)
* Cap U Global Roots: re-imagining of Tom Petty’s Full Moon Fever w. Birds of Chicago, Jim Byrnes, Steve Dawson, Roy Forbes, Rich Hope, Linda McRae, Ndidi Onukwulu, Dawn Pemberton, Maya Rae, Tom Wilson – Kay Meek Centre (7:30pm)
* Karin Plato/Nick Peck/Laurence Mollerup/Tom Keenlyside/Joe Poole Tis Autumn album release – Frankie’s Jazz Club
* Rogue Folk Club: The Small Glories [Cara Luft & JD Edwards]- St. James Hall
* Kristian Alexandrov/Shannon Gaye – Blue Martini Jazz Cafe
* Page, Hasselberg, Korsrud, Schmidt, Reed, Loewen – 8EAST
* Bradley McGillivray Blues Band – Guilt & Co (9:30pm)
* Friday Jazz: Nick Bracewell Trio – Tyrant Studios (10pm)

Sat [Oct 12]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Brad Shigeta Boptet w. Mike Allen/Sharon Minemoto/Jen Hodge/Julian McDonough – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston & Friends – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Dylan Cramer – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* wiL and Shaun Verreault – Blue Frog Studios (7pm)
* Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox – Vogue Theatre (7pm)
* TRANSFORM A Cabaret Festival: Corey Payette Musical Songbook – Cultch Historic Theatre (7pm)
* Kristian Alexandrov/Shannon Gaye – Blue Martini Jazz Cafe
* Songhoy Blues – Rickshaw Theatre
* Steve Kozak Band – Frankie’s Jazz Club
* Filthy Rich + Viviane Houle/JP Carter – 8EAST
* Ezra Kwizera – Guilt & Co (9:30pm)

Sun [Oct 13]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* Friends of Chamber Music: Bennewitz Quartet – Vancouver Playhouse (3pm)
* Jazz Vespers: Jamie Croil – St. Andrew’s-Wesley Salons (4pm)
* Jazz Vespers: Brentwood Musikers Duo w. Ben MacRae & Dan Reynolds – Northwood United Church, Surrey (4pm)
* Jeremy Wong/David Blake/Daniel Howard/Todd Stewart – Tangent Cafe (6-9pm)
* Thad Bailey-Mai – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Soul Sundays: Mike Henry – Blue Martini Jazz Cafe (7pm)
* John Fogerty – Rogers Arena
* Helen Hansen/Micahel Creber/Ruben Gurr/Rene Worst – Frankie’s Jazz Club

Mon [Oct 14 Thanksgiving]:——————————————————————–
* Soul Mondays – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Alvaro Rojas – Libra Room (7:30pm)
* Weekly Jazz Jam w. Gord Hembruff/Craig Townsend – Royal Canadian Legion Club 119, Port Moody (7:30pm)
* Jam Session w. Sharon Minemoto – Pat’s Pub (7:30pm)
* Piano Parlour Mondays – The Heatley
* The Jazz Show Radio Program – CITR 101.9FM or http://www.citr.ca (9pm)

Tue [Oct 15]:——————————————————————–
* Wild Years Radio Program – 100.5FM CFRO or http://www.coopradio.org (2:30-5pm)
* Tyler The Creator – Pacific Coliseum (7pm)
* Bruno Hubert solo // Tom Wherrett Trio – Libra Room
* Tyler The Creator – PNE Coliseum
* Sawdust Collector Series: Shannon Scott // Johnny Trinh // Film Screening “O” by Somayeh Khakshoor w. music by Jeff Younger/Skye Brooks/Shannon Scott – Gold Saucer Studios
* John Korsrud’s Hard Rubber Orchestra w. Marianne Trudel from Montreal – Orpheum Annex
* Hot Jazz Jam: Brad Shigeta & Friends – Army, Navy, Air Force 298 (8:30pm)

Wed [Oct 16]:——————————————————————–
* Adam Rohrlick’s Hip Pocket – Provence Marinaside (6-9pm) [No Cover]
* Big Dirty Boots – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Wednesday Night Blues: Steve Kozak & Friends – Pat’s Pub (7pm) [No Cover]
* Jazz Evensong: TBA – Brentwood Presb. Church, Bby
* Cap Jazz Series: Cécile McLorin Salvant & The Aaron Diehl Trio – Blueshore/Capilano Theatre
* TBA – Presentation House, North Van
* John Korsrud Latin Band – Frankie’s Jazz Club
* Cory Weeds B3 Trio w. Nick Peck & Jesse Cahill – The Emerald (8:30pm) [No Cover]
* Marianne Trudel, Francois Houle, James Meger, Kenton Loewen – 8EAST (9pm)
* Sweet & Hot Wednesdays: Sweetpea – Guilt & Co (9:30pm)

Thu [Oct 17]:——————————————————————–
* Scrivener’s Monthly with Music Research Strategies – Western Front (7pm)
* Third Thursday Vocal Jazz Jam hosted by Nancy Newman – HOOD29/Cottage Bistro
* The Odd Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Rogue Folk Club: Martin Simpson – St. James Hall
* Andrew Bird // Meshell Ndegeocello – Vogue Theatre
* Angela Verbrugge – Sylvia Hotel
* Vancouver New Music Festival: Resonances w. Linda Bouchard, Gord Grdina, François Houle, Kenton Loewen; Brady Marks; Interspecifics (Leslie Garcia + Paloma López) – Orpheum Annex
* Cap Jazz Series: Cécile McLorin Salvant & The Aaron Diehl Trio – Blueshore/Capilano Theatre
* Flora Scott – Frankie’s Jazz Club
* David Blake/Joe Poole – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* Mike Henry – Guilt & Co (9:30pm)

Fri [Oct 18]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Ilhan Saferali – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Katherine Penfold CD Release “Sweetest Thing” – Guilt & Co (7pm)
* Mike Allen w. Peter Washington & Lewis Nash – Frankie’s Jazz Club
* Rogue Folk Club: The Sojourners and Tonye Aganaba – St. James Hall
* Justin Rutledge with Special Guest Oh Susanna – WISE Hall
* Vancouver New Music Festival: Resonances w. airborne extended; chdh; Elvira Hufschmid and Vancouver Electronic Ensemble – Orpheum Annex
* John Stetch TV Trio + 1 w. Steve Kaldestad, Andre Lachance, Dave Robbins – ACT Arts Centre, Maple Ridge
* Quiet City #66: Hugo R.A. Paris – Toast Collective
* Friday Jazz: Joan Bessie + Raene (TO) – Tyrant Studios (9pm)
* Big Easy Funk Ensemble – Guilt & Co (10pm)

Sat [Oct 19]:-——————————————————————-
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Aaron Hardie/Lorne Kellett/Brent Gubbels/Stan Taylor – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Let’s Felabrate 2019 Vancouver – The Imperial (7pm)
* Sharon Minemoto – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Mike Allen w. Peter Washington & Lewis Nash – Frankie’s Jazz Club
* Vancouver New Music Festival: Resonances w. Sammy Chien; Atau Tanaka; Kite with Elisa Thorn – Orpheum Annex
* Hot Club Swing: Milkcrate Bandits – Roundhouse Community Arts Centre
* East Van Opry – Rio Theatre
* West Coast Guitar Night: Kent Hillman/Andre Stepanian/Jacob Seyer/Luis Medina/Edgar Avelino/Les Finnigan – Cultch Historic Theatre
* Brad Turner – Blue Martini Jazz Cafe
* DakhaBrakha – Chan Centre
* Briggan Krauss/Dylan van der Schyff – 8EAST
* Anita Ecclestone & Andrew Rude – Yard Cafe (9pm)

Sun [Oct 20]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* Saguenay String Quartet // Lafayette String Quartet – Kay Meek Centre (3pm)
* Jazz Vespers: Bob Liley’s Sanctuary All-Stars – St. Andrew’s-Wesley Salons (4pm)
* Saul Berson/Sharon Minemoto/Brent Gubbels – Tangent Cafe (6-9pm)
* Bill Coon Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Soul Sundays: Mike Henry – Blue Martini Jazz Cafe (7pm)
* BabyFace Brass – Cafe Deux Soleils
* Handmade Blade [JP Carter/Aram Bajakian/Peggy Lee] – 8EAST
* Hogan Sings Holiday w. Ron Thompson/Brent Gubbels/Craig Scott/Nick Peck- Frankie’s Jazz Club
* Mazacote – Guilt & Co (9:30pm)

=================================================
Reminder: This is a free notification service – please confirm times and locations independently!
The most recent A-Trane Calendar is always available online at http://vancouverjazz.com/

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *