logo

A-Trane Calendar [Thursday January 9th 2020 – Sunday January 19th 2020]


This is a highly subjective calendar of things going on around the lower mainland of Vancouver in the next week – mostly jazz but not always …
I announce the A-Trane Calendar every Friday afternoon around 4:30 on The A-Trane (2:30 – 5:30) 100.5FM or http://coopradio.org. I often feature music by many of the artists listed here on the show. The A-Trane shows are available after broadcast at the CFRO archives.

If you’d like your event included or if you would like to be added to the mailing list then message me or drop me a line at: nou.dadoun@gmail.com

And consider pledging your support for the A-Trane and CFRO non-commercial radio.


Thu [Jan 9]:——————————————————————–
* Much Wabi: Bernie Arai/Chad Makela/Chris Gestrin – Roedde House Museum (7pm)
* Steve Kozak Band – Fairview Pub (7pm)
* James Danderfer’s Gatsby Trio – Frankie’s Jazz Club
* Thunder Lizard w. Jared Burrows, Nick Peck, Joe Poole – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* Longhand Trio w. Tony Wilson/Russell Sholberg/Skye Brooks – Tyrant Studios [POSTPONED]
* Katherine Penfold – Guilt & Co (10pm)

Fri [Jan 10]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
……..Interview: Christine Jensen (3pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Jeremy Wong/Alvin Brendan // Triology [Bill Coon, Jodi Proznick, Miles Black] – Mount Seymour United Church (7pm)
* Early Music Vancouver: Charms, Riddles & Elegies w. Sequentia – Christ Church Cathedral (7:30pm)
* Siobhan Walsh Plays Aretha – Frankie’s Jazz Club
* Rogue Folk Club: David Francey – St. James Hall
* Torsten Muller/Jeff Younger/Balot Ne/Lisa Cay Miller – 8EAST (8:30pm)
* Snoozefest: Max Eilbacher – Deep Blue (9pm)
* Friday Jazz: Alexander Marr Quintet – Tyrant Studios (9pm)

Sat [Jan 11]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Listening Session: Recordings of the NOW Society – 8EAST (1-4pm)
* Zappostrophe plays the music of Frank Zappa – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Jimi Hendrix Lives On: Randy Hansen – Blue Frog Studios (7pm)
* Early Music Vancouver: Beowulf w. Benjamin Bagby – Vancouver Playhouse (7:30pm)
* Vsonmf01 (re)-creations: Nicole Lizée/Unsuk Chin/Kaija Saariaho – Chan Centre (7:30pm)
* Rogue Folk Club: David Francey – St. James Hall
* Alan Matheson Quartet – Frankie’s Jazz Club
* Ford Pier & Strength of Materials & Patsy Klein/Tony Wilson Band – China Cloud (9pm)

Sun [Jan 12]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* Vsonmf02 Carte Blanche: Nicole Lizée – Orpheum Annex (2pm)
* Resonate Series: Fringe Percussion w. Paolo Bortolussi – Kay Meek Centre (3pm)
* Stephen Robb/Brent Gubbels/Stan Taylor – Ladner United Church (3pm)
* Jazz Vespers: Ragtime Ramblers – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Jazz Vespers: Kristian Alexandrov & Shannon Gaye – Northwood United Church, Surrey (4pm)
* Tony Wilson/Russell Sholberg/Skye Brooks – Tangent Cafe (6-9pm)
* Dave Sikula Quartet – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Wild Blue Herons [Bill Sample/Darlene Ketchum] & Great Ladies of Jazz – Frankie’s Jazz Club

Mon [Jan 13]:——————————————————————–
* Soul Mondays w. Odd Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Toast Choir January: Collaborative Music Making – Toast Collective (7pm)
* Vsonmf03 Bizarre Bazaar: Viviane Hagner – Christ Church Cathedral (7:30pm)
* Weekly Jazz Jam w. Gord Hembruff/Craig Townsend – Royal Canadian Legion Club 119, Port Moody (7:30pm)
* Jam Session w. Sharon Minemoto – Pat’s Pub (7:30pm)
* Monday Night residency with Petunia and the Vipers – WISE Hall
* VIFF Music Film: Bruce Springsteen Western Stars – Vancity Theatre (8:30pm)
* The Jazz Show Radio Program – CITR 101.9FM or http://www.citr.ca (9pm)

Tue [Jan 14]:——————————————————————–
* Wild Years Radio Program – 100.5FM CFRO or http://www.coopradio.org (2:30-5pm)
* Mo West: Andrea Superstein & Elizabeth Shepherd – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Vsonmf04 (re)flection: Standing Wave & Vancouver Youth Choir – Christ Church Cathedral (7:30pm)
* Classics at the Smith: Trio Aniz w. Mary Backun/David Overgaard/Michelle Anderson – Gordon Smith Gallery, North Van (7:30pm)
* Friends of Chamber Music: Chamber Music Society of Lincoln Centre – Vancouver Playhouse

Wed [Jan 15]:——————————————————————–
* Adam Rohrlick’s Hip Pocket Trio feat. Jason de Couto – Provence Marinaside (6-9pm) [No Cover]
* Wednesday Night Blues: Steve Kozak & Friends – Pat’s Pub (7pm) [No Cover]
* Vsonmf05: Waltz with Bashir w. Max Richter – Waterfront Theatre (7:30pm)
* Jazz Evensong: Mo West w Andrea Superstein & Elizabeth Shepherd – Brentwood Presb. Church, Bby
* Stephanie Pedraza – Tangent Cafe
* Cory Weeds B3 Trio w. David Sikula – Frankie’s Jazz Club

Thu [Jan 16]:——————————————————————–
* Third Thursday Vocal Jazz Jam hosted by Nancy Newman – Cottage Bistro (7:30pm)
* Kind of Blue: Daniel Lapp & Friends – Kay Meek Centre, Studio Theatre (7:30pm)
* Vsonmf06(re)composed: VSO play Thomas Adès & Max Richter – Orpheum Theatre (7:30pm)
* Rogue Folk Club: Fred Eaglesmith – St. James Hall
* Bruno Hubert – Blue Martini Jazz Cafe
* Andrea Superstein & Elizabeth Shepherd – Frankie’s Jazz Club
* Sharon Minemoto/Jon Bentley/Adam Thomas/Bernie Arai – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)

Fri [Jan 17]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* West Coast Chicago – Blue Frog Studios (7pm)
* Kind of Blue: Daniel Lapp & Friends – Kay Meek Centre, Studio Theatre (7:30pm)
* Limbs of the Stars – the dashes (East Hastings w. of Clark)
* Jeremy Pelt The Artist – Frankie’s Jazz Club
* Cap Roots Series/Vancouver Folk Music Festival: Pharis and Jason Romero – Blueshore/Capilano Theatre
* Mike Henry – Blue Martini Jazz Cafe
* VSO Pops: Bria Skonberg w. VSO conducted by Christine Jensen – Orpheum Theatre
* Quiet City #69: 10th Anniversary Showcase – Red Gate Arts Society (9pm)
* Friday Jazz: William Chernoff/Gabriel Dubreuil – Tyrant Studios (9pm)
* Locarno – Guilt & Co (10pm)

Sat [Jan 18]:——————————————————————–
* Incredibly Nice Fundraiser: many bands all day – The Toast (noon)
* Listening Session: Recordings of the NOW Society – 8EAST (1-4pm)
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Mike Allen/Brad Shigeta/Bruno Hubert/Steve Holy/Julian McDonough – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Vancouver Improvised Arts Society: Salon Series #1 w. Cole Schmidt/Peggy Lee Trio/Skye Brooks/Olivia C. Davies – Studio Full Bloom, 831 Commercial Dr (7pm)
* Dylan Cramer – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Andrea Superstein & Friends – http://LionsBayHouseConcerts.com (7pm)
* West Coast Chicago – Blue Frog Studios (7pm)
* Kind of Blue: Daniel Lapp & Friends – Kay Meek Centre, Studio Theatre (7:30pm)
* Jeremy Pelt The Artist – Frankie’s Jazz Club
* Mike Henry – Blue Martini Jazz Cafe
* VSO Pops: Bria Skonberg w. VSO conducted by Christine Jensen – Orpheum Theatre
* Hot Club Swing: Swing Patrol – Roundhouse Community Arts Centre
* Quiet City #70: 10th Anniversary Showcase w Martijn Comes (Amsterdam) – VIVO Media Arts Centre (9pm)

Sun [Jan 19]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* Girls’ Jazz Day: Workshops w. Jodi Proznick/Jennifer Scott/Jillian Lebeck/Ingrid Stitt/Bria Skonberg/Christine Jensen – VSO School of Music (9:30am)
* Girls’ Jazz Day: Concert – VSO School of Music (4pm) [FREE]
* Artemesia Duo [Emily Richardson & Susan Xia] – Roedde House Museum (4pm)
* Jazz Vespers: Karin Plato – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Emmett Hatlelid/Brendan Steele/Adrian Avendaño/Noah Gotfrit — Hood29/Cottage Bistro (5-7pm)
* Jillian Lebeck/Joe Abbott/Noah Gotfrit/Paul Townsend – Tangent Cafe (6-9pm)
* Laura Crema – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Cap Jazz Series: Tord Gustavsen/Sigurd Hole/Jarle Vespestad – Blueshore/Capilano Theatre
* Horace Silver Sunday: Brad Turner/Cory Weeds/Chris Gestrin – Frankie’s Jazz Club

=================================================
Reminder: This is a free notification service – please confirm times and locations independently!

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *