logo

A-Trane Calendar [Thursday January 23rd 2020 – Sunday February 2nd 2020]


This is a highly subjective calendar of things going on around the lower mainland of Vancouver in the next week – mostly jazz but not always …
I announce the A-Trane Calendar every Friday afternoon around 4:30 on The A-Trane (2:30 – 5:30) 100.5FM or http://coopradio.org. I often feature music by many of the artists listed here on the show. The A-Trane shows are available after broadcast at the CFRO archives.

If you’d like your event included or if you would like to be added to the mailing list then message me or drop me a line at: nou.dadoun@gmail.com

And consider pledging your support for the A-Trane and CFRO non-commercial radio.


Thu [Jan 23]:——————————————————————–
* Sounds of the Gamelan: Gamelan Gita Asmara – Museum of Anthropology (7pm) [SOLD OUT]
* Uno Mas – Blue Martini Jazz Care (7pm)
* From NYC: Sam Taylor – Frankie’s Jazz Club
* PuSh Festival/Music on Main: Little Volcano w. Veda Hille – Orpheum Annex
* PuSh Festival/City Opera Vancouver: Berlin The Last Cabaret – Performance Works [to Jan 26]
* David Blake/Conrad Good/Joe Poole – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)

Fri [Jan 24]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Hummingbird Ministries Benefit: Dan Reynolds/Conrad Good/Adam Cormier etc – Shaughnessy Heights United Church (7pm)
* Hot Tin Lid Organ Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Improvisation of the World: John Stetch/Shirley Cha/Keith Hamel/Jesse Guo/Taees Gheirati/Balot/Jason Winikoff – Barnett Hall, UBC (7:30) [FREE]
* From San Francisco: Nicolas Bearde – Frankie’s Jazz Club
* Cap Jazz Series: Tribute to Bird & Diz w. Jazz Ensembles – Blueshore/Capilano Theatre
* BabyFace Brass – Cafe Deux Soleils (9pm)
* Friday Jazz: Elliot Freedman Group – Tyrant Studios (9pm)

Sat [Jan 25]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Listening Session: Recordings of the NOW Society – 8EAST (1-4pm)
* Vince Mai/Kristian Alexandrov/Miles Hill/Joel Fountain/Daryl Jahnke – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Polish Jazz Society: 10th Annual Jazz Ball w. Bonnie Northgraves & the All-Stars – Polish Community Hall (6pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Shari Ulrich & Bill Henderson – ACT Arts Centre, Maple Ridge
* Vancouver New Music: One-Page Score Project w. Plastic Acid Orchestra – Pyatt Hall [FREE/BY DONATION]
* Sophisticated Enough: Cayla Brooke & Friends – Kay Meek Centre, Studio Theatre
* Gabriel Mark Hasselbach – Frankie’s Jazz Club

Sun [Jan 26]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* Conundrum #11 ft. Hamin Honari & Paul Clark – 240 Northern Street (2pm)
* Jazz Vespers: Ingrid Stitt – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Jazz Vespers: Luna Nova Quartet feat. Nina Trompetista & Eduardo de la Vega – Golden Ears United Church, Maple Ridge (4pm)
* Jazz Vespers: Maya Rae – St. Andrew’s United Church, North Vancouver (4pm)
* Jazz Vespers: Wild Blue Herons Quintet [Bill Sample/Darlene Ketchum] – Northwood United Church, Surrey (4pm)
* Jesse Cahill Bonanza w. James Danderfer – Tangent Cafe (6-9pm)
* David Sikula Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Noriko Jazz Quartet – Sylvia Hotel (7pm)
* House Concert: Nicolas Bearde/John Lee/Cory Weeds – Contact: Cory Weeds (7pm)
* Cap Jazz Series: Strunz & Farah – Kay Meek Centre (7:30pm)
* Rogue Folk Club: Foghorn Stringband – St. James Hall
* Kristian Braathen Trio – Frankie’s Jazz Club

Mon [Jan 27]:——————————————————————–
* Toast Choir January: Collaborative Music Making – Toast Collective (7pm)
* Soul Mondays w. Tristan Paxton – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Weekly Jazz Jam w. Gord Hembruff/Craig Townsend – Royal Canadian Legion Club 119, Port Moody (7:30pm)
* Vocal Jam Session w. Sharon Minemoto – Pat’s Pub (7:30pm)
* Monday Night residency with Petunia and the Vipers – WISE Hall
* Bill Runge – Guilt & Co (9:30pm)
* The Jazz Show Radio Program – CITR 101.9FM or http://www.citr.ca (9pm)

Tue [Jan 28]:——————————————————————–
* Wild Years Radio Program – 100.5FM CFRO or http://www.coopradio.org (2:30-5pm)
* Eugene Smith – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Jazz at the Smith: Steve Kaldestad/Brad Turner/Paul Rushka – Gordon Smith Gallery, North Van
* Jason De Couto – Guilt & Co (9:30pm)

Wed [Jan 29]:——————————————————————–
* Adam Rohrlick’s Hip Pocket Trio feat. Tilden Webb – Provence Marinaside (6-9pm) [No Cover]
* Wednesday Night Blues: Steve Kozak & Friends – Pat’s Pub (7pm) [No Cover]
* Ben Lockwood Trio – Pourhouse, Gastown
* Jazz Evensong: Mili Hong & Eli Davidovici – Brentwood Presb. Church, Bby
* Cory Weeds B3 Trio & Friends- Frankie’s Jazz Club
* Lone Bear [Jeff YoungerKarlis Silins/Bernie Arai] – The Heatley
* Peggy Lee/Cole Schmidt/Jesus Caballero – Presentation House, North Van
* Sweet & Hot Wednesdays: Van Django – Guilt & Co (9:30pm)

Thu [Jan 30]:——————————————————————–
* Joshua Capri Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Larry Goldings/Peter Bernstein/Bill Stewart – Frankie’s Jazz Club
* Heather Soles/Brent Gubbels/Michael Creber – Sylvia Hotel
* UBC Opera Ensemble: Pasazerka (The Passenger) – Chan Centre (7:30pm) [To Feb 2nd]
* Jennifer Scott/David Blake/Rene Worst – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* The Natalie Brett Quartet w. Carol Sawyer/Lisa Cay Miller/Clyde Reed/Kenton Loewen – China Cloud (9:30pm)

Fri [Jan 31]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Sister Jazz/Women in Jazz: Swing Jam/Swing Dance – St. Agnes, North Vancouver (5pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Ilhan Saferali Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Early Music Vancouver Film: The Passion of Joan of Arc w. the Orlando Consort – Christ Church Cathedral (7:30pm)
* PuSh: Flying White w. Wen Wei Dance and Turning Point Ensemble – SFU Woodwards (7:30pm)
* Vancouver New Music: Murmurs w. Vancouver Electronic Ensemble – VCC Atrium (7:30pm) [FREE/BY DONATION]
* Larry Goldings/Peter Bernstein/Bill Stewart – Frankie’s Jazz Club
* Begonia – Cowan Theatre, Shadbolt, Bby
* Rogue Folk Club: Beòlach – St. James Hall
* Kristian Alexandrov’s FUJA w. Shannon Gaye – Blue Martini Jazz Cafe
* VSO: Gidon Kremer w. Vancouver Symphony Orchestra – Orpheum Theatre
* Torsten Muller // Not for Proper [Lisa Cay Miller/Kenton Loewen] // Viviane Houle/Joshua Zubot/Peggy Lee/James Meger – 8EAST (8:30pm)
* Fake Jazz Monthly: Mattress (Portland) – The Toast (9pm)
* Friday Jazz: Shannon Scott – Tyrant Studios (9pm)

Sat [Feb 1]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Listening Session: Gamelan Experiments w. Balot Ne – 8EAST (noon-1pm)
* 9th Annual Stayed on Freedom: Marcus Mosely, Dee Daniels, Homegoing Brass Band & many more – Christ Church Cathedral (2:30pm & 7:30pm)
* Karin Plato – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Sinéad O’Connor – Vogue Theatre (7pm)
* PuSh: Flying White w. Wen Wei Dance and Turning Point Ensemble – SFU Woodwards (7:30pm)
* Larry Goldings/Peter Bernstein/Bill Stewart – Frankie’s Jazz Club
* Kristian Alexandrov’s FUJA w. Shannon Gaye – Blue Martini Jazz Cafe
* Hot Club Swing: Milk Crate Bandis w. Jack Ray – Roundhouse Community Arts Centre
* VSO: Gidon Kremer w. Vancouver Symphony Orchestra – Orpheum Theatre
* Sick Boss Trio w. Joe Williamson & Kenton Loewen – 8EAST

Sun [Feb 2]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* PuSh: Flying White w. Wen Wei Dance and Turning Point Ensemble – SFU Woodwards (2pm)
* Resonate Series: Standing Wave Ensemble – Kay Meek Centre (3pm)
* Jazz Vespers: Henry Young Quintet – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* TBA – Tangent Cafe (6-9pm)
* Karin Plato – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Rogue Folk Club: Andrew Collins Trio & Annie Lou – St. James Hall
* Mike Allen Trio – Frankie’s Jazz Club

=================================================
Reminder: This is a free notification service – please confirm times and locations independently!
The most recent A-Trane Calendar is always available online at http://vancouverjazz.com/

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *