logo

A-Trane Calendar [Thursday February 27th – Sunday March 8th 2020]

This is a highly subjective calendar of things going on around the lower mainland of Vancouver in the next week – mostly jazz but not always …
I announce the A-Trane Calendar every Friday afternoon around 4:30 on The A-Trane (2:30 – 5:30) 100.5FM or http://coopradio.org. I often feature music by many of the artists listed here on the show. The A-Trane shows are available after broadcast at the CFRO archives.

If you’d like your event included or if you would like to be added to the mailing list then message me or drop me a line at: nou.dadoun@gmail.com

And consider pledging your support for the A-Trane and CFRO non-commercial radio.


Thu [Feb 27]:——————————————————————–
* Meet Rising Musicians Sabrina Schroeder, Kimia Koochakzadeh-Yazdi & Aaron Graham – The Post at 750 (6:30pm) [FREE]
* Sawdust Collector Field Trip: New Works w. Veda Hille & Amiel Gladstone, Lucien Durey, Corbin Murdoch etc. – Western Front (7pm)
* Rob Montgomery & Nadine States’ 50th Birthday – Blue Martini (7pm)
* Rogue Folk Club Driven Bow BC Fiddle Festival: JP Cormier and Daniel Lapp – St. James Hall
* The Colorifics – Frankie’s Jazz Club
* Torsten Muller/Johanna Hauser // Kym Gouchie/Marina Hasselberg/Parmela Attariwala/Lisa Cay Miller/Clyde Reed – 8EAST
* Thad Bailey-Mai/David Blake/Mili Hong/Eli Davidovici – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* Joe Abbott’s Swing Team – Rhythm City Strut (9pm)
* Katherine Penfold – Guilt & Co (9:30pm)

Fri [Feb 28]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Sister Jazz/Women in Jazz: Swing Jam/Swing Dance w. Impressions Big Band w. MD Jill Townsend – St. Agnes, North Vancouver (7pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Arsen Shomakhov Trio – Fairview Pub (7pm)
* Shannon Scott – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Piano Students of Corey Hamm: Preludes, Etudes and Fugues – UBC School of Music, Barnett Hall (7pm) [FREE]
* Katherine Penfold & Vince Mai Quintet – West Vancouver Memorial Church (7:30pm) [FREE]
* Benito Gonzalez Trio Plays McCoy Tyner – Frankie’s Jazz Club
* Polyrhythmics // Kárà-Kátà Afrobeat Group – Rickshaw Theatre
* Jane Mortifee – Bez Arts Hub, Langley
* Cap Jazz Series: Gordon Grdina’s Haram w. Marc Ribot – Capilano/Blueshore Theatre, North Van
* Rogue Folk Club Driven Bow BC Fiddle Festival: Pierre Schryer & Adam Dobres – St. James Hall
* Thundercat – Vogue Theatre (9pm) [SOLDOUT]
* Fake Jazz Monthly: Thankless Records Showcase – The Toast (9pm)
* Friday Jazz: Music for Peace w. Taees Gheirati & Jason Winikoff – Tyrant Studios (9pm)
* Mike Henry w. Karen Graves – Guilt & Co (9:30pm)

Sat [Feb 29]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Steve Maddock/Sharon Minemoto/Conrad Good/Joe Poole/Cory Weeds – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Doug & The Slugs – Commodore Ballroom (7pm)
* Dylan Cramer – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Black Futures Fundraiser: Desirée Dawson & more – Beaumont Studios (7:30pm)
* Benito Gonzalez Trio Plays McCoy Tyner – Frankie’s Jazz Club
* South Van Big Band – Tsawwassen Legion, Delta
* Rogue Folk Club Driven Bow BC Fiddle Festival: Paperboys // Shane Cook – St. James Hall
* We Shall Overcome: A Celebration of Dr. Martin Luther King w. Damian Sneed – Chan Centre
* Hot Club Swing Leap Day Dance-stravaganza!: Company B & Josh Roberts – Polish Community Centre
* ° fish sung sounds °: Goodbye Forever + Little Sprout – What Lab (8:30pm)
* Anita Eccleston & Andrew Rude – Yard Cafe (9pm)

Sun [Mar 1]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* Vancouver Academy of Music 50th Anniversary: Beethoven’s Piano Concerto No. 4 w. Ian Parker // Beethoven’s Ninth Symphony – Orpheum Theatre (2pm)
* Vancouver Recital Society: The Schumann Quartet – Vancouver Playhouse (3pm)
* Jazz Vespers: Jennifer Scott – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Heritage Hootenany – Heritage Grill, New West (6pm)
* Steve Smith/Dave Say/David Blake/Joe Poole – Tangent Cafe (6-9pm)
* Thad Bailey-Mai – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Here’s to Life: Patricia Duval – PAL Studio Theatre (7:30pm)
* Laura Harrison Quintet – Frankie’s Jazz Club

Mon [Mar 2]:——————————————————————–
* Infidels Jazz Show – https://www.mixcloud.com/TheInfidelsJazzShow/ (noon)
* Soul Mondays w. Odd Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Weekly Jazz Jam w. Gord Hembruff/Craig Townsend – Royal Canadian Legion Club 119, Port Moody (7:30pm)
* Jam Session w. Sharon Minemoto – Pat’s Pub (7:30pm)
* The Voice is a Traveler: Moira Smiley & VOCO – St. James Hall
* Brandon Isaak – Guilt & Co (9:30pm)
* The Jazz Show Radio Program – CITR 101.9FM or http://www.citr.ca (9pm)

Tue [Mar 3]:——————————————————————–
* Wild Years Radio Program – 100.5FM CFRO or http://www.coopradio.org (2:30-5pm)
* Hot Jazz Jam: Brad Shigeta & Friends w. Oliver Gannon – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Classics at the Smith: Cam Wilson/Calvin Dyck/Lee Duckles – Gordon Smith Gallery, North Van (7:30pm)
* Emerge on Main: Spotlight on Rising Musicians Kimia Koochakzadeh-Yazdi & Aaron Graham – Fox Cabaret (7:30pm)
* Adventures in Space Age Guitar #2: Latin Rock – The Heatley (8:30pm)

Wed [Mar 4]:——————————————————————–
* Gary Comeau and the Sounds of New Orleans Trio – Provence Marinaside (6-9pm) [No Cover]
* Blue Velvet Duo [LJ Mounteney/Ron Thompson] – Cornerstone, North Van (6:30pm)
* Wednesday Night Blues: Steve Kozak & Friends – Pat’s Pub (7pm) [No Cover]
* Adam Thomas – Blue Martini (7pm)
* Early Music Vancouver: Jacques Ogg/Jaap ter Linden/Wilbert Hazelzet/Marc Destrubé – Chan Centre (7:30pm)
* Jazz Evensong: Dalannah Gail Bowen – Brentwood Presb. Church, Bby
* ATIRA Presents Strong Women, Strong Music: Jessica Heaven/Joani Taylor/Cecile Larochelle/Karin Plato/Karen Graves/Lisa Cay Miller/Sydney Tough – Frankie’s Jazz Club
* TBA – Presentation House, North Van

Thu [Mar 5]:——————————————————————–
* Bruno Hubert – Blue Martini (7pm)
* Karl Stahl Day: Remembering Karl – Durant Sessions Main Street (7pm)
* Rogue Folk Club: Shakura S’Aida – St. James Hall
* Friendship w. Jenny Xu/Ben Feldman/Kofi Shepsu – Frankie’s Jazz Club
* TBA – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* Tristan Paxton Quartet – Guilt & Co (9:30pm)

Fri [Mar 6]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Sharon Minemoto – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Delvon Lamarr Organ Trio – Rickshaw Theatre (7pm)
* Steve Maddock – Blue Martini (7pm)
* Tribute to Boris Vian: Anita Eccleston/Dave Sikula/André Lachance – Studio 17, 2425 Manitoba St. (7pm)
* What a Difference a Day & O’Day Makes!: Linda Szentes and Jazzlinks – Deer Lake United Church (7:30pm)
* Cap Jazz Series: Renee Rosnes w. CapU Jazz Ensembles A Band & NiteCap – Capilano/Blueshore Theatre
* CJBS: Nick Hempton/Nick Peck/Jesse Cahill – Frankie’s Jazz Club
* Ruby & Smith at Buckerfield’s Prime Music 2020 – 240 Northern Street
* Friday Jazz: Jessica Harvey and Guests – Tyrant Studios (9pm)

Sat [Mar 7]:——————————————————————–
* Listening NOW: Giorgio Magnanensi The music of Rebecca Saunders – 8EAST (noon)
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* TBA – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Big City Soul – Fairview Pub (4:30pm)
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Uno Mas – Blue Martini (7pm)
* CJBS: Nick Hempton/Nick Peck/Jesse Cahill – Frankie’s Jazz Club
* The Real McKenzies – Rickshaw Theatre

Sun [Mar 8]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* Kevin Mooney Fire Hall Series: Jen Hodge All-Stars Tribute to Jelly Roll Morton – Fire Station 1, North Van (2pm) [FREE]
* Friends of Chamber Music: Pavel Haas Quartet & Boris Giltburg – Vancouver Playhouse (3pm)
* IWD: Women of the Italian Baroque w. Electra Women’s Choir – Kay Meek Centre (3pm)
* Jazz Vespers: Pressley Murillo & Will Clements – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Jazz Vespers: Kim Greenwood/Nick Apivor/Paul Rushka/Buff Allen – Northwood United Church, Surrey (4pm)
* Heritage Hootenany – Heritage Grill, New West (6pm)
* TBA – Tangent Cafe (6-9pm)
* Ryan Drolet Trio w. Jimi James Fraser – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Coco Montoya – Rickshaw Theatre (7pm)
* Dianne Reeves’ Beleza Brazil (w. Romero Lubambo!) – Chan Centre (7pm)
* Rogue Folk Club: Sharon Shannon – St. James Hall
* ATIRA Presents Strong Women, Strong Music: Dee Daniels, Laura Crema, Jennifer Scott, Kria Wall, Brenda Baird, Ingrid Stitt, Wendy Solloway – Frankie’s Jazz Club
* Milk Crate Bandits – Guilt & Co (9:30pm)

=================================================
Reminder: This is a free notification service – please confirm times and locations independently!
The most recent A-Trane Calendar is always available online at http://vancouverjazz.com/

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *