logo

A-Trane Calendar [Thursday February 20th – Sunday March 1st 2020]


This is a highly subjective calendar of things going on around the lower mainland of Vancouver in the next week – mostly jazz but not always …
I announce the A-Trane Calendar every Friday afternoon around 4:30 on The A-Trane (2:30 – 5:30) 100.5FM or http://coopradio.org. I often feature music by many of the artists listed here on the show. The A-Trane shows are available after broadcast at the CFRO archives.

If you’d like your event included or if you would like to be added to the mailing list then message me or drop me a line at: nou.dadoun@gmail.com

And consider pledging your support for the A-Trane and CFRO non-commercial radio.


Thu [Feb 20]:——————————————————————–
* Third Thursday Vocal Jazz Jam hosted by Nancy Newman – Cottage Bistro (7:30pm)
* Caro Pierotto & Farofa – Kay Meek Centre, West Van (7:30pm)
* Samantha Martin & Delta Sugar – Shadbolt Centre, Bby
* Sudan Archives – Fortune Sound Club
* Lone Bear [Jeff Younger/Russell Sholberg/Dan Gaucher] – The Heatley
* Dylan Cramer – Frankie’s Jazz Club
* Omar Amlani/Chris Gestrin/David Blake – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)

Fri [Feb 21]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Drumeo Festival: Aquiles Priester, Cindy Blackman, Ghost-Note, Steve Smith, Jojo Mayer – Vancouver Playhouse (11am-7pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Maria Ho Quartet – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Tom Lavin & Powder Blues – Blue Frog Studios (7pm & 9:15pm)
* Caro Pierotto & Farofa – Kay Meek Centre, West Van (7:30pm)
* Dave Quinn/Doug Louie w. Anita Eccleston – Revel Room, Gastown (7:30pm)
* Happy Birthday Dexter: Cory Weeds Quartet – Frankie’s Jazz Club
* Rogue Folk Club: Evening with Roy Forbes – St. James Hall
* Music from Disney & Pixar: The Happiest Big Band on Earth! – Pat’s Pub
* South Van Big Band – Cottage Bistro/Hood29
* CJBS Winter Jazz: Lydia Hol // Dawn Pemberton – Performance Works [FREE]
* Antibalas – Rickshaw Theatre
* Friday Jazz: Jazz Quintessential – Tyrant Studios (9pm)

Sat [Feb 22]:——————————————————————–
* Drumeo Festival: Chris Coleman, Horacio Hernandez, Anika Nilles, Benny Greb, Tommy Igoe – Vancouver Playhouse (11am-7pm)
* Normal Verbs etc: Mark Sutherland/Pablo Duque García-Aranda/Dan Gaucher/Jesus Adrian Caballero – 8EAST (noon)
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* CJBS Winter Jazz: Dave Sikula Quartet – Performance Works (1pm) [FREE]
* CJBS Winter Jazz: Watermill Project w. Sara Kim – Performance Works (3:45pm) [FREE]
* Siobhan Walsh/Derek Difilippo/Tristan Paxton/Johnny Andrews/Mark Hoeppner – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Early Music Vancouver: Sea Songs & Shanties w. La Nef & Chor Leoni Men’s Choir – Chan Centre (7:30pm)
* Talking Stick Festival: Digging Roots // Logan Staats – Roundhouse Community Arts Centre
* Caro Pierotto & Farofa – Shadbolt Centre, Bby
* Space A PSWE Odyssey: Pacific Symphonic Wind Ensemble – Evergreen Centre, Coquitlam
* CJBS Winter Jazz: Sick Boss // Jaimie Branch Fly or Die II – Performance Works [FREE]
* Happy Birthday Dexter: Cory Weeds Quartet – Frankie’s Jazz Club
* Tom Lavin & Powder Blues – Blue Frog Studios
* East Van Mardi Gras: Big Easy Funk Ensemble – WISE Hall

Sun [Feb 23]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* CJBS Winter Jazz: Bonnie Northgraves Quartet – Performance Works (1pm) [FREE]
* CJBS Winter Jazz: Itamar Erez Quartet – Performance Works (3:45pm) [FREE]
* Conundrum #12 ft. Rad Juli & Mili Hong – 240 Northern Street (2pm)
* re:Naissance Opera: Echoes Of Orpheus – Hodson Manor (3pm)
* Jazz Vespers: Crystal Hicks – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* Jazz Vespers: Steve Maddock w. Sharon Minemoto/André Lachance/Craig Scott – St. Andrew’s United Church, North Vancouver (4pm)
* Jazz Vespers: Maria Ho Quartet – Tsawwassen United Church (4pm)
* Jazz Vespers: Dmitri Matheny/Gail Pettis/Dan Reynolds/Conrad Good/Nino DiPasquale – Northwood United Church, Surrey (4pm)
* Sharon Minemoto/Jon Bentley/Adam Thomas/Bernie Arai – Tangent Cafe (6-9pm)
* Kristian Braathen Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Joy of Jazz My Heart Stood Still: Ballads & Bebop w. Karin Plato, Cory Weeds, David Blake – Cottage Bistro/Hood29
* Brandon Isaak & His Saints of Swing – Frankie’s Jazz Club

Mon [Feb 24]:——————————————————————–
* Infidels Jazz Show – https://www.mixcloud.com/TheInfidelsJazzShow/ (noon)
* Soul Mondays w. Marlie & Co. Trio – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Weekly Jazz Jam w. Gord Hembruff/Craig Townsend – Royal Canadian Legion Club 119, Port Moody (7:30pm)
* Vocal Jam Session w. Sharon Minemoto – Pat’s Pub (7:30pm)
* Monday Night residency with Petunia and the Vipers – WISE Hall
* Rogue Folk Club: Jayme Stone’s Folklife – St. James Hall
* The Jazz Show Radio Program – CITR 101.9FM or http://www.citr.ca (9pm)

Tue [Feb 25]:——————————————————————–
* Wild Years Radio Program – 100.5FM CFRO or http://www.coopradio.org (2:30-5pm)
* Hot Jazz Jam: Brad Shigeta & Friends – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Music on Main: Invoke String Quartet – Fox Cabaret (7:30pm)
* Classics at the Smith: Trio Anzia w. Michelle Anderson/Mary Backun/David Overgaard – Gordon Smith Gallery, North Van (7:30pm)
* Talking Stick Festival: Ferron // Ms. Pan!k – York Theatre
* Bonnie Northgraves // Dutch Robinson – Guilt & Co

Wed [Feb 26]:——————————————————————–
* Adam Rohrlick’s Hip Pocket – Provence Marinaside (6-9pm) [No Cover]
* Wednesday Night Blues: Steve Kozak & Friends – Pat’s Pub (7pm) [No Cover]
* The Bach Odyssey: Angela Hewitt – UBC School of Music, Barnett Hall (7:30pm)
* Jazz Evensong: Candus Churchill w. A Tribute to Nina Simone – Brentwood Presb. Church, Bby
* Talking Stick Festival: Ferron // M’Girl – York Theatre
* Cory Weeds B3 Trio – Frankie’s Jazz Club
* Persian and Jazz Settings of Rumi & Love – Presentation House, North Van
* Sweet & Hot Wednesdays: Josh Roberts – Guilt & Co (9:30pm)

Thu [Feb 27]:——————————————————————–
* Sawdust Collector Field Trip: New Works w. Veda Hille & Amiel Gladstone, Lucien Durey, Corbin Murdoch etc. – Western Front (7pm)
* Rob Montgomery & Nadine States 50th Birthday – Blue Martini (7pm)
* Rogue Folk Club Driven Bow BC Fiddle Festival: JP Cormier and Daniel Lapp – St. James Hall
* The Colorifics – Frankie’s Jazz Club
* Torsten Muller/Johanna Hauser // Kym Gouchie/Marina Hasselberg/Parmela Attariwala/Lisa Cay Miller/Clyde Reed – 8EAST
* Thad Bailey-Mai/David Blake/Mili Hong/Eli Davidovici – Tangent Cafe (8:30-11:30pm)
* Katherine Penfold – Guilt & Co (9:30pm)

Fri [Feb 28]:——————————————————————–
* A-Trane Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (2pm-5:30pm)
* Sister Jazz/Women in Jazz: Swing Jam/Swing Dance w. Jill Townsend Big Band – St. Agnes, North Vancouver (7pm)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Arsen Shomakhov Trio -Fairview Pub (7pm)
* Thundercat – Vogue Theatre (7pm) [SOLDOUT]
* Piano Students of Corey Hamm: Preludes, Etudes and Fugues – UBC School of Music, Barnett Hall (7pm) [FREE]
* Benito Gonzalez Trio Plays McCoy Tyner – Frankie’s Jazz Club
* Polyrhythmics // Kárà-Kátà Afrobeat Group – Rickshaw Theatre
* Jane Mortifee – Bez Arts Hub, Langley
* Cap Jazz Series: Gordon Grdina’s Haram w. Marc Ribot – Capilano/Blueshore Theatre, North Van
* Rogue Folk Club Driven Bow BC Fiddle Festival: Pierre Schryer & Adam Dobres – St. James Hall
* Shannon Scott – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Friday Jazz: Music for Peace w. Taees Gheirati & Jason Winikoff – Tyrant Studios (9:30pm)

Sat [Feb 29]:——————————————————————–
* Blues Brunch w. Rob Montgomery & Friends – Railway Club (1pm)
* Steve Maddock/Sharon Minemoto/Conrad Good/Joe Poole/Cory Weeds – Pat’s Pub (3-7pm) [FREE]
* Hot Air Radio Program – CBC Radio One (5-6pm)
* Saturday Night Jazz Program – CBC Radio Two (8pm-midnight)
* Ron Johnston/Cameron Hood – Red Lion Grill, West Van (7pm)
* Doug & The Slugs – Commodore Ballroom (7pm)
* Dylan Cramer – 2nd Floor Water Street Cafe (7pm)
* Black Futures Fundraiser – Beaumont Studios (7:30pm)
* Benito Gonzalez Trio Plays McCoy Tyner – Frankie’s Jazz Club
* South Van Big Band – Tsawwassen Legion, Delta
* Rogue Folk Club Driven Bow BC Fiddle Festival: Paperboys // Shane Cook – St. James Hall
* We Shall Overcome: A Celebration of Dr. Martin Luther King w. Damian Sneed – Chan Centre
* Hot Club Swing Leap Day Dance-stravaganza!: Company B & Josh Robers – Polish Community Centre

Sun [Mar 1]:——————————————————————–
* The Jazz Spectrum Radio Program – CJSF 90.1 FM or http://www.cjsf.ca (8-9am)
* One O’Clock Jump Radio Program – 100.5FM or http://www.coopradio.org (1-2:30pm)
* Vancouver Academy of Music 50th Anniversary: Beethoven’s Piano Concerto No. 4 w. Ian Parker // Beethoven’s Ninth Symphony – Orpheum Theatre (2pm)
* Jazz Vespers: Jennifer Scott – St. Andrew’s-Wesley (4pm)
* TBA – Tangent Cafe (6-9pm)
* Laura Harrison Quintet – Frankie’s Jazz Club

=================================================
Reminder: This is a free notification service – please confirm times and locations independently!
The most recent A-Trane Calendar is always available online at http://vancouverjazz.com/

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *